ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
5(İ) Dersleri Koordinatörlüğü

Genel Bilgiler

5i Dersleri Nedir?

Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin okutulması hakkındaki düzenleme, Yüksek Öğrenim Kanununun 5. Maddesinin (i) bendinde belirtildiği için, Türkiye genelindeki Üniversitelerde bu derslere 5i dersleri denilmektedir. 

Bu dersler, öğrencilerimizin tercihine bağlı olarak örgün ya da  uzaktan eğitim olmak üzere iki şekilde de verilmektedir. Ders kayıt döneminde öğrenciler OBİS üzerinden dersleri uzaktan eğitim ya da örgün öğretim seçerek derse kayıtlanırlar.

Örgün öğretimde verilen 5i derslerinin devam zorunluluğu vardır. Öğrenciler OBİS'de belirtilen şubelerden birini seçer. Örgün öğretim öğrencileri ara sınav ve dönem sonu sınavlarına girmek zorundadır.

Uzaktan eğitim ile 5i derslerini alan öğrencilerin dersleri elektronik ortamda takip edilir. Online yapılan ara sınav ve okulunuzun ilan edeceği sınıflarda yapılan dönem sonu sınavı ile ölçme değerlendirme yapılır. Uzaktan eğitimi tercih eden öğrencilerimizin, her dönem için ders başına belirlenen ücreti duyurulacak banka hesabına yatırmaları gerekmektedir.